Web Mail | Misyon/Vizyon/Kalite Politikamız
TMMOB
Orman Mühendisleri Odası
Chamber Of Forest Engineers
Belge Doğrulama
Ara

  
 
      

"Zararlı Organizmalarla Mücadele Yetki Belgesi" eğitimi yapılacaktır.


5531 SAYILI KANUN İLE YASAL GÜVENCEYE ALINAN VE DANIŞTAY KARARLARI
İLE TESCİL EDİLEN MESLEKİ HAKLARIMIZ UYGULAMAYA GEÇİRİLİYOR.
ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ UNVANLI MESLEK MENSUPLARI İLE
BELEDİYELERDEKİ KADROLU ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ İÇİN,
CANSIZ ORMAN BİTKİSEL ÜRÜNLERİ VE AHŞAP YAPI ELEMANLARINDA
“ZARARLI ORGANİZMALARLA MÜCADELE YETKİ BELGESİ”
EĞİTİMİ YAPILACAKTIR.
 
       Meslek kamuoyunun yakından takip ettiği Odamızın yaptığı hukuk mücadelesi sonunda, 5531 sayılı meslek yetki Kanuna dayanarak verilen Danıştay kararlarında; yetiştikleri yerlere bakılmaksızın, orman bitkisi ve bitkisel ürünlerine arız olan zararlı organizmalarla teknik mücadele yapmak yetkisinin, orman Mühendisleri ve orman endüstri mühendislerine ait olduğu tescillenmiştir.
       3234 sayılı Orman Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun, 5531 sayılı Meslek Yetki Kanunu ve Danıştay Kararları esas alınarak; Odamızın katkıları ile Orman Genel Müdürlüğünce 28.8.2015 tarihli ve 24459 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Orman Bitkisi ve Bitkisel Ürünlerine Arız Olan Zararlı Organizmalar ile Teknik Mücadele Yönetmeliği” ve bu Yönetmeliğe dayanılarak çıkarılan, 305 nolu “Orman Bitkisi ve Bitkisel Ürünlerine Arız Olan Zararlı Organizmalar ile Mücadele Usul ve Esasları Tebliği” hükümleri uyarınca, orman endüstri mühendisi unvanlı meslek mensupları ile belediyelerin bünyesinde kadrolu orman endüstri mühendislerinin yetkilendirilmesi amacıyla, OGM ile işbirliği halinde, 19-23/Nisan/2017 tarihleri arasında, Ayaş-Ankara’da cansız orman bitkisel ürünleri ve ahşap yapı elemanlarına arız olan “Zararlı Organizmalarla Mücadele Yetki Belgesi” eğitimi yapılacaktır.
       Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan mühendislere; cansız orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalarla mücadelede, bitkisel koruma ürünlerine ilişkin reçete yazma konusunda yetkilendirilmesine esas olacak “sertifika” verilecektir.
       Ekteki eğitim duyurusunda sınava girmek için gerekli şartlar belirtilmiştir.
       Eğitimin mesleğimize ve meslek camiamıza hayırlara vesile olmasını temenni ederiz. Meslek kamuoyuna saygıyla duyurulur. 07 .03.2017
       ODA YÖNETİM KURULU
 
EKLER:


Eklenme Tarihi:  07.03.2017 17:24:02
Okunma Sayısı: 1144                   
  TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi
Tasarım byYGUNES.  Tüm Hakları Saklıdır.