AnasayfaOdamızŞubelerTemdemDergimizMevzuatİletişim

BRÜT ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN DUYURU

Duyurular' da Yayınlandı
22/08, 2022
BRÜT ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN DUYURU

BRÜT ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN DUYURU

1- Mesleki faaliyet konularıyla ilgili olarak, İdarelerin 2022 yılında yapacağı danışmanlık hizmet alımlarıyla ilgili ihalelerin hemen hemen %95’i Temmuz 2022 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Sözleşmeleri de 2022 yılı başında ilan edilen Odamız asgari ücret tarifesinde iş pozisyonlarına göre belirlenmiş olan ücretlerin esas alındığı teklifler üzerinden imzalanmıştır.

2- Ormancılık büro ve şirketlerinin, Temmuz 2022 tarihinden önce sözleşmelerini imzaladıkları ihaleli işler için idareye danışmanlık hizmeti verecek olan meslek mensuplarına, yeni bir yasal düzenleme yapılmadığı sürece 2022 yılı başında ilan edilen asgari ücret tarifesinin üzerinde ücret ödemeleri mümkün olamayacaktır.

3- Bununla birlikte bürüt asgari ücretlerin arttırılması halinde, Ormancılık büro ve şirketleri ile bünyelerinde İdareye danışmanlık hizmeti vermek üzere çalıştırdıkları serbest meslek mensupları arasında çıkması muhtemel ücret anlaşmazlıklarının yargıya taşınması gündeme gelecektir.

4- Bu durum, ihale konusu işlerin aksamasına ya da sürüncemede kalmasına sebep olacaktır.

5- İhaleli işlerinin aksaması veya sürüncemede kalması durumuyla karşılaşan İdarelerin de bu ihaleleri yapmaktan vazgeçme riski ile karşılaşılmaması için bürüt asgari ücret artışına gidilmemesi uygun bulunmuştur.

6- Temmuz 2022 tarihi itibariyle asgari ücretin vergi dışı bırakılan miktarı ile oluşan fark, Serbest meslek mensuplarımızın Temmuz ayı ve sonrası maaşlarına, işe başlama tarihlerine göre, web sayfamızda 16.08.2022 tarihinde ilan edilen 2022/81 numaralı duyurumuzda belirtildiği üzere eklenerek ödenecektir.

Yönetim Kurulu

Duyurular-2022/83


Önceki Yazı
MESLEKİ DENEYİM KAZANMA ÇALIŞMALARINA 01/08/2022 TARİHİNDE BAŞLAYAN SERBEST MESLEK MENSUBU ADAYI ORMAN MÜHENDİSLERİ İLE ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ BELİRLENDİ

İlgili Yazılar

2023 Yılı Asgari Ücret Tarifesinde Yapılan Düzeltmeye İlişkin Duyuru
01/02, 2023
© 2023, Tüm hakları Saklıdır.
OTTO

Hızlı Menü

İletişime GeçinHakkımızdaYönetim Kuruluİlgili Kişi Başvuru formu

Sosyal Medya