Web Mail | Misyon/Vizyon/Kalite Politikamız
TMMOB
Orman Mühendisleri Odası
Chamber Of Forest Engineers
Belge Doğrulama
Ara

  
 
      

Emekli Meslektaşlarımızdan Or.Yük.Müh.Sayın Mustafa Ersoyun Resim Ve Fotoğraf Sergisi Çok Anlamlıydı


 
EMEKLİ MESLEKTAŞLARIMIZDAN
OR.YÜK.MÜH.SAYIN MUSTAFA ERSOY’UN
RESİM ve FOTOĞRAF SERGİSİ ÇOK ANLAMLIYDI…
 
       15-16-17 Mayıs 2017 tarihlerinde Orman Mühendisleri Odası olarak Doğu Akdeniz Şubemizi ve Şubemize ait Mersin, Hatay, Kahramanmaraş Temsilciliklerimiz ziyaret edildi. Ziyaretlerimizde “Meslekte 50 Yılını” dolduran 1966-1967-1968 yılı mezunları meslek büyüklerimize meslekte elli yılı doldurmaları anısına plaket takdim edildi.
      Mersin Temsilciliğimizi ziyaret esnasında emekli meslektaşlarımızdan Or. Yük. Müh. Mustafa ERSOY’ un Mersin’in en büyük AVM’lerinden birinde açmış olduğu resim ve fotoğraf sergisi ziyaret edildi. Fotoğraf sergisinin ana temasını Anamur Orman İşletme Müdürlüğü, Abanoz Orman İşletme Şefliği, Armutkırı Mevkiindeki karstik alanlarda yapılan sedir ekimlerinin oluşturması dikkatimizi celp etmiştir.  Hele hele sergiyi ziyaret edenlere, yapılan o çalışmalardan bahsederken ve Türk Ormancısının neler yaptığını anlatırken ki heyecanı bizleri derinden etkilemiştir.
      Armutkırı Orman İçi Sedir sahaları 1986 yılında 300,0 hektarlık bir alanda, tam sahada karpelli sedir tohumu atılması suretiyle tesis edilen sahalardandır. Bu sahalar daha sonraki yıllarda 900,0 hektara kadar çıkmıştır. Böyle büyük OT sahalarında karpelli sedir tohumu atılarak başarıya ulaşılan bu çalışma dünyada ilk olması nedeniyle çok önemlidir. Bu çalışma ormancılığımızda yeni bir çığır açmıştır.
      Yıllarca aşırı otlatmalar sonucunda sedir ağaçlarının yok olduğu Torosların orta-yüksek zonlarındaki bu karstik alanlar, Türk Ormancısının Armutkırındaki başarılı çalışmaları sonucunda oluşturulan metot ile yeniden ormanlaştırılmış ve insanlığın hizmetine sunulmuştur. Bu metot; sedir kozalaklarının toplanması, tohumların çıkarılması, çimlenme engelinin yok edilmesi, tohumların sahaya nakli, uygun hava koşullarının yakalanarak homojen bir şekilde sahaya atılması ve yoğun korumadan oluşan bir süreçtir. Bu metot uygulanarak ülkemizin diğer mıntıkalarında da çok büyük sedir ormanları tesis edilmiştir. Orman Mühendisleri Odası olarak Armutkırı ile başlayan bu çalışmaların içerisinde bulunan tüm meslektaşlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunarız.
      Meslek büyüğümüz Mustafa ERSOY abimizi, her ormancının bir sanat ruhunun olduğunu bir kez daha kanıtlaması ve büyük bir medeni cesaret göstererek resim ve fotoğraf sergisi açmasından dolayı tebrik ederiz. Yapılan bu çalışmaların gelecek nesillere aktarmasından ve sanat faaliyetlerinde dahi mesleğini öne çıkararak kahraman Türk Ormancısını topluma anlatmasından dolayı teşekkür ederiz. Tüm bunları yaparken de göstermiş olduğu heyecan ve coşkunun daim olmasını temenni ederiz.
      Oda Yönetim Kurulu
 
 
 
 


Eklenme Tarihi:  16.06.2017 17:29:45
Okunma Sayısı: 805                
  TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi
Tasarım byYGUNES.  Tüm Hakları Saklıdır.