Web Mail | Misyon/Vizyon/Kalite Politikamız
TMMOB
Orman Mühendisleri Odası
Chamber Of Forest Engineers
Belge Doğrulama
Ara

  
 
      

Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şubesi Tarafından "Şehir Parklarındaki Orman Bitkilerine Arız Olan Zararlı Organizmalar, Mücadelesi Ve Yetkiler" Konulu Konferans Düzenlendi


ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI DOĞU AKDENİZ ŞUBESİ TARAFINDAN
“ŞEHİR PARKLARINDAKİ ORMAN BİTKİLERİNE ARIZ OLAN ZARARLI
ORGANİZMALAR, MÜCADELESİ Ve YETKİLER” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ
 
       Orman Mühendisler Odası Doğu Akdeniz Şubesi tarafından 11 Kasım 2017 tarihinde,   Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılan Tarihi Kız Lisesinde Şehir Parklarındaki Orman Bitkilerine Arız Olan Zararlı Organizmalar, Mücadelesi ve Yetkilerkonulu konferans düzenlendi.
 
       Konferansa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ, Adana Milletvekilleri Seyfettin YILMAZ, İbrahim ÖZDİS ve Zülfikar Tümer İNÖNÜ, Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali KÜÇÜKAYDIN, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleri ve İlçe Belediyelerindeki park bahçeler müdürlüklerinde görevli orman mühendisleri, ziraat mühendisleri, peyzaj mimarları, serbest ormancılık büro sahipleri ile meslektaşlarımız katıldı.  İlgi ile takip edilen konferansa Orman Mühendisleri Odası AR-GE Komisyonu Başkanı (E) Müsteşar Yrd. Eşref GİRGİN ve Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa AVCI konuşmacı olarak katıldı.
 
       Prof. Dr. Mustafa AVCI konuşmasında, ülke genelinde şehir parkları ağaçlandırmalarında kullanılan orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalar ile mücadele yöntemlerini slayt görüntüleri eşliğinde detaylı bir şekilde anlattı. Adana ve Mersin civarındaki şehir parkları, refüjler ve yol kenarı ağaçlandırmalarında yoğun olarak kullanılan orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalar ile mücadele yöntemlerine geniş olarak yer vermesi ilgiyle takip edildi. Ayrıca ithal fidanlar ile birlikte ülkemizin asli tür orman bitkilerine zararlı organizmaların taşındığını ve kitlesel ölümlere sebep olunduğu, yörede yoğun olarak kullanılan palmiyelere ve geniş yapraklılara bu ithal zararlılar nedeniyle çok büyük zararların oluştuğuna vurgu yaptı. Bu nedenle şehir park ağaçlandırmalarında ithal fidanların yerine kendi ürettiğimiz yerli orman bitkisi fidanlarının kullanılmasının daha sağlıklı olduğunu ifade etti.
 
       Odamızın AR-GE Komisyonu Başkanı Eşref GİRGİN ise 5531 sayılı meslek yetki yasamız ve Danıştay kararlarına göre, orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalar ile mücadelenin yetkilendirilmiş orman mühendislerince yapılması gerektiği halde, ne yazık ki şehir parklarındaki orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalar ile mücadelenin yetkisiz disiplinlerce yapıldığını belirtti. Ancak, bu mücadelenin mutlaka yetkili meslek mensuplarının kurdukları serbest ormancılık büro ve şirketlerince yapılmasının gerektiğini ifade etti.
 
       Orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalar ile mücadelenin ormancılık tekniği ve mevzuata uygun olarak yapılması için Odamız ile OGM’nin ortaklaşa eğitimler düzenlediğini ve bu eğitimler neticesinde belediyelerde çalışan meslektaşlarımıza ve serbest ormancılık büro ve şirket sahiplerine yetki belgelerinin verildiğini hatırlattı. Artık orman bitkilerinin yetiştikleri yerlere bakılmaksızın başta belediyelerin sorumluluklarındaki şehir parkları olmak üzere orman bitkilerine arız olan zararlılarla mücadeleyi yetkili meslektaşlarımızın yapması gerektiğini vurguladı.
 
       Orman Mühendisler Odası Genel Merkezi olarak yapmış oldukları konferanstan dolayı Doğu Akdeniz Şubemize teşekkür ederiz.
 
       Orman Mühendisleri Odası
       Yönetim Kurulu
 


Eklenme Tarihi:  21.11.2017 13:33:34
Okunma Sayısı: 707                
  TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi
Tasarım byYGUNES.  Tüm Hakları Saklıdır.