Web Mail | Misyon/Vizyon/Kalite Politikamız
TMMOB
Orman Mühendisleri Odası
Chamber Of Forest Engineers
Belge Doğrulama
Ara

  
 
      

Üyesi Olduğumuz Avrupa Ormancılar Birliği (UEF)nin Nisan 2017 Başkanlık Bülteninde İstanbul Toplantısı Gündeme Taşınmıştır.


 
Avrupa Ormancılar Birliği
Başkanlık Bülteni, Nisan 2017
 
Başkanın Açıklaması
 
Avrupa Ormancılar Birliği’nin Danimarka’daki (Nodebo) Yönetim Konseyi toplantısında UEF’ye üyeliği kabul edilen Türk Orman Mühendisleri Odası (OMO) İstanbul’da yapılan son Yürütme Kurulu (Başkanlık) toplantısına ev sahipliği yaptı. Sıcak bir atmosferde ve bir dostluk içerisinde yapılan İstanbul Başkanlık toplantısında yeni UEF üyemiz OMO UEF delegasyonuna tanıtıldı. Ayrıca, katılımcılar olarak UEF olarak OMO ve Türkiye ormancılığı hakkında da genel bir bilgi sahibi olma fırsatı bulduk. OMO yönetimindeki arkadaşlarımıza ilaveten İ.Ü. Orman Fakültesi ve Ulusal Ormancılık Kurumundan da temsilcilerle beraber olduk. Toplantının bir sonucu olarak, çok önemli ve olumlu izlenimler edindik, OMO ve Türk ormancılar ile uzun vadeli ve verimli bir işbirliği ümidiyle ülkelerimize döndük.
İstanbul’daki Başkanlık toplantısında gelecek faaliyetlerimizi, eylem ve toplantılarımızı da belirledik. İçinde bulunduğumuz zamanda bizim açımızdan en önemli konu Ormancılık Sektöründe Yeşil İstihdam (iş) idi. Kaliteli ve vasıflı orman yöneticileri, işçiler ve işletmecilerle sürdürülebilir işgücü ve ormancılık çalışmalarında iş güvenliğinin rekabetçi orman sektörü için önemli bir motivasyon olduğu bir UEF girişimi olarak Avrupa Ormancılık Stratejisinde dile getirildi.
 
Birleşmiş Milletler FAO/Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE/FAO) son yıllarda bu konuda çalıştı ve FOREST EUROPE yeni tesis edilen ve Ocak ayında ilk toplantısını yapan “Yeşil İstihdam, Eğitim ve Öğretim Uzmanlar Grubu” bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışma grubunda, Avrupa Ormancılar Birliğini Eş Başkan Piotr Grygier temsil etmektedir. Mayıs ayı sonunda Avrupa Birliği Yeşil hafta etkinlikleri genel olarak yeşil istihdam konusuna odaklanacak ve FOREST EUROPE Haziran ayı sonunda Bratislava’da ikinci bir çalıştay düzenleyecektir.  İlaveten, bu iki etkinlik arasında Avrupa Ormancılar Birliği Brüksel’deki Avrupa Ormancılık Evinde yıllık UEF Yuvarlak Masa Toplantısına ev sahipliği yapacaktır. Detaylı teknik tartışmaların önemi bakımından,  son yıllarda kereste fiyatlarındaki durgunluk, ormancılıkta maliyetlerin artması ve orman sahiplerine teşvik ödenmeksizin artan toplum talepleri gibi mevcut problemlerin kapsamını unutmamalıyız.
Eylül sonunda FECOF, BDF ve Landesforsten Rheinland-Pfalz ile işbirliği ile “Değişen gelişmeler ve Orman Yönetiminde Değişim” konulu bir seminer organize edilecek ve bu Ormancılıkta Çerçeve
UEF Haberleri
Forest Europe ile yeni işbirliği
 
UEF ilk defa Forest Europe ile birlikte Brüksel’de bir toplantı organize edecektir. Bu aynı zamanda yakın gelecekteki Yuvarlak Masa Toplantımız olacaktır. UEF’nin Forest Europe ile olan bu üst düzey işbirliğini izlemekten menundur.(detaylar için sayfa ………………………)
 
İstanbul’da Başkanlık toplantısı ve yeni UEF üyesi OMO ziyareti,
9-10 Mart 2017
Son Başkanlık toplantısı 9-10 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı. Toplantının birinci gününde, Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünde bir resmi toplantı düzenlendi.
Türk Orman Mühendisleri Odası (OMO) ev sahipliğindeki Başkanlık toplantısı sıcak bir atmosferde yapıldı ve OMO ve Türkiye ormancılığı hakkında genel bir sunum yaptı.
OMO Başkanı Ali Küçükaydın OMO Yönetim Kurulu üyeleri, Türk Orman İdaresi (İstanbul Bölge Müdürlüğü ) temsilcileri ile 1857 yılında kurulmuş olan İ. Ü. Orman Fakültesi temsilcilerinin de katıldığı resmi ve verimli bir toplantı organize etti.
UEF Başkanı Michael Diemer Avrupa Ormancılar Birliğini yeni üyemiz olan Türk ormancılarına tanıttı.
Orman Genel Müdürlüğüne (1839 yılında kurulmuş) bağlı İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş İstanbul bölgesindeki ormancılık faaliyetlerini sundu.
Türkiye’nin en eski orman fakültesi olan İ.Ü. Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Yusuf Güneş ise, fakültenin ormancılık çalışmaları hakkında bir sunum yaptı.
OMO üyesi Mevlut Düzgün 1954 yılında kurulan OMO hakkında ve OMO’nun Türkiye’deki orman ve ormancıların gelişimi le ilgili bilgi verdi.
Öğleden sonra, UEF Başkanlığı gelecekteki UEF faaliyetlerini, eylem ve toplantıları ve özellikle 27 Eylül - 1 Ekim 2017 tarihlerinde Almanya’da yapılacak 19 uncu Kongre hazırlıklarını belirlemek üzere bir toplantı yaptı.
Boğaz manzaralı resmi bir akşam yemeği OMO tarafından verildi.
Toplantının ikinci günü olan 10 Mart tarihinde ise Atatürk Arberotumuna ve Taksim meydanından 20 km uzaklıkta olan Bakçeköy’deki Belgrad ormanına güzel bir arazi gezisi düzenlendi. Gezi esnasında, Orman Fakültesi ziyaret edilerek Fakülte Dekanı Prof Ahmet Yeşil ile kısa bir görüşme yapıldı.
UEF, gelecekte OMO ve Türk ormancılar ile verimli bir işbirliğinin başlangıcı olan bu toplantı ve gezileri düzenleyen Türk ormancılara ve kurumlarına candan teşekkür etti.
 
 
 
UEF Çalışmaları
Gelecek UEF Yuvarlak Masa Toplantısı, 20 Haziran 2017, Brüksel
 
Avrupa Ormancılar Birliği Brüksel’deki Avrupa Orman Evinde bir Yuvarlak Masa Toplantısı organize edecek. Toplantı bir ilk olup Forest Europe ile işbirliği halinde düzenlenecektir.
Forest Europe’un Bratislava’daki İrtibat bürosundan Bay Michal Vanco bir bildiri sunacak.
Hâlihazırda, ana teması “Ormancılık Sektöründe Yeşil İstihdam: Sorunlar ve Fırsatlar”  olan bu toplantıya ormancılıkla meşgul olan başlıca tarafların da katılımı sağlanacak.
Kaliteli ve vasıflı orman yöneticileri, işçiler ve işletmecilerle sürdürülebilir işgücü rekabetçi orman sektörü için önemlidir. Mayıs ayı sonunda AB Yeşil haftası genel olarak yeşil istihdam konusuna odaklanacaktır.
FOREST EUROPE geçen Kasım ayında “Yeşil İstihdam, Eğitim ve Öğretim Uzmanlar Grubu” tesis etti. FOREST EUROPE Haziran ayı sonunda Bratislava’da başka bir çalıştay düzenleyecek ve UEF bu çalıştaya aktif katılım ve destek sağlayacaktır.
Bizler ayrıca, iki etkinlik arasında bu konuları tartışmak ve özellikle ormancılık sektöründe yeşil istihdam alanındaki deneyimlerimizi gayri resmi olarak paylaşmak istiyoruz.
Yeni görüşlerin ve bu önemli konudaki genel düşüncelerin ortaya çıkarılmasına fırsat vermek üzere bir ana sunum yapılarak konu tartışmaya açılacak.
 
UEF ormancılıkta iyi bir yeşil istihdam geliştirilmesi sürecinde tüm Avrupa genelinde aktif olarak çalışmaktadır. Söz konusu toplantıdan sonra web sayfamızda bu hususta detaylı bilgiler bulabileceksiniz.
 
 
21 Mart 2017, İkinci Uluslar arası Ormanlar Günü: Ormanlar ve Enerji
 
 
Bizleri yaşatan ve koruyan ormanları ve ağaçların önemine binaen her yıl, 21 Mart’ta Uluslar arası Ormanlar Günü kutlanmaktadır.
Bu yılın kutlamalarında insan hayatı için zaruri olan enerji arzında ormanların anahtar rolü hakkında bilinç artırma çalışmaları yapacağız.
Sürdürülebilir bir şekilde yönetilen ormanlar, dünya genelinde toplumlar ve ekonomiler için vazgeçilmez olan temiz ve kolay temin edilebilir enerji ürün ve hizmetlerini geniş bir spektrumda sağlarlar.
Son zamanlarda, odun enerji etkinliği konusunda UNECE/FAO bir video hazırladı ve dağıttı. Bu videoda,  etkin ısıtma teknolojileri, yanma, piroliz, ısı izolasyonu ve aynı zamanda tüketici sağlığı ve odun kullanıcıların davranışları gibi konular kolay anlaşılabilir şekilde açıklanmaktadır. Şu anda “Az odun ve çok ısı” başlıklı videonun İngilizce ve Rusça versiyonları mevcut olup videoyu https://www.youtube.com/watch?v=9z-EGVeKTrc  linkinden izlenebilir.
Uluslar arası Ormanlar Yılını başarılı şekilde kutlamak için UEF sizleri, tüm ormancılar ve ormancılık kuruluşlarına katılmaya davet eder ve neden yılın her günü olmasın ki der.
 
 
 
UEF’nin Orman Pedagoji Seminerinde yeni bir adım: İkinci seviye, Ekim 2017 Bulgaristan
İki yıl önce UEF tarafından başlatılan Orman Pedagoji pratik eğitiminin devamı olarak ikinci bir çalıştay Bulgaristan’da düzenlenecektir.
Bu seferki çalıştay daha önceki iki çalıştaydan birine katılanlar ve farklı yaş gruplarında yeterince deneyimi olanlar için düzenlenecektir.
Katılımcılar deneyimlerini karşılıklı değişebilecek ve pratik uygulamalardan elde ettikleri farklı bilgi ve problemleri paylaşabilecekler.
Bu tip yeni çalıştaylar orman eğiticisi olarak eğitilmiş kişilerin bilgi düzeyini artıracaktır.
Bu eğitim çalıştayının Bulgaristan Ormancıları ve Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanlığı ile işbirliği halinde organize edildiğini bir defa daha belirtmekte fayda var.
Bu eğitim UEF sekretaryasından Thomas Baschny liderliğinde düzenlenecektir.  Almanya’dan bay Georg Sprung isimli uzman da bu toplantıya davet edildi.
 
 
Son Dakika!
UEF’nin de katıldığı biokütle ve Enerji temalı ortak konu tebliği, UEF “Sürdürülebilir Yönetilen Ormanlar sürdürülebilir enerjinin doğal kaynağıdır” konulu ve EUSTAFOR, CEPF, COPA and COGECA, FECOF ve USSE ile birlikte hazırlanan ortak bir tebliğe imza attı.
Bu tebliğ orman sahiplerinin, yönetici ve meslek uzmanlarının sürdürülebilir biokütle kaynaklarının sürdürülebilirliği konusundaki görüş ve fikirlerini ihtiva eder,  Yenilenebilir kaynaklardan enerji kullanımının geliştirilmesi konusundaki Avrupa Komisyonu Önerisi (RED recast) şu anda tartışılmaktadır.
19 uncu UEF Kongresi, 27 Eylül-1 Ekim 2017,
 Mainz, Germany
 
19 uncu UEF Kongresi, 27 Eylül-1 Ekim 2017 tarihlerinde Almanya’nın  Mainz şehrinde (Schloß Waldthausen) yapılacaktır.
Bu kongreyi BDF Ren nehrinin Batı Almanya bölümünde ve kıyısında tipik şatolar, üzüm bağları ve zengin orman manzaralarının yer aldığı bir mekânda düzenleyecektir. Katılımcılar bu vesileyle Alman hayat tarzı ile tanışacaklar.
Sürdürülebilir ve çok amaçlı ormancılık uzun vadeli ve geleneksel olmakla birlikte, toplumun ihtiyaç ve talepler çok hızlı bir şekilde değişmekte ve böylece ormancılık ve ormancılar günlük işleri de sürekli bir şekilde değişmektedir.
Bu husus dikkate alınarak, UEF Kongresi sırasında “Değişim Süreci ve Orman Yönetiminde Değişim” konusunda bir seminer düzenlenecek ve farklı ülkelerden deneyimli konuşmacılar sunumlar yapacaklar.
Resmi Kongre esnasında, UEF’ nin iş ve projeleri tartışılacak ve gelecek dört yıl için Başkanlık seçimi yapılacaktır. Bu UEF için önemli bir andır.
Kongre toplantısı programında aynı zamanda, ormancılık konularını ve meşhur UNESCO Dünya Miras alanlarının yer aldığı Orta Ren Havzasının kültürel görüntülerini kapsayan bir gezinti programın da gerçekleştirilecek.
Kayıtlar Temmuz ayı sonuna kadar http://european-foresters.eu/meetings/congresses/63,4 web sayfasından elektronik olarak yapılabilecektir.
Kongrenin düzenli bir şekilde organize edilebilmesini temin için UEF üyesi delegelerini mümkün olduğunca erken kayıt yaptırmaya davet ediyoruz.
Mainz’e araba ile ( oto yoldan 4 km), trenle (8 km son tren istsyonundan) ve uçakla (40 km Franfurt hava alanından) kolayca ulaşılabilir.
Tüm delege ve katılımcıları Almanya’da karşılaşmaktan memnun olacağız
 
.
 
Director: Michael Diemer, President Editor: Hervé Némoz-Rajot, Vice President UEF European Forestry House, Rue du Luxembourg 66, B- 1000 Bruxelles
 


Eklenme Tarihi:  09.05.2017 15:55:03
Okunma Sayısı: 778                
  TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi
Tasarım byYGUNES.  Tüm Hakları Saklıdır.