ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI  AVRUPA ZİYARETLERİ

ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI AVRUPA ZİYARETLERİ

ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN AVRUPA ZİYARETLERİ
ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI 12.02.2019 TARİHİNDE DÜNYA DOĞA VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA BİRLİĞİ OLARAK İŞLEVİ OLAN IUCN’NİN İSVİÇRE’NİN GLAND’DA BULUNAN GENEL MERKEZİ’NE ZİYARETTE BULUNDU.

Orman Mühendisleri Odası 12.02.2019 tarihinde Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği olarak işlevi olan IUCN’nin İsviçre’nin Gland’da bulunan Genel Merkezi’ne ziyarette bulunarak birkaç ayrı toplantı gerçekleştirdi. Orman Mühendisleri Odası ekibi IUCN’nin sunumunu dinleyerek, Orman Mühendisleri Odası’nın faaliyet alanlarını ve icraatlarını katılımda bulunan yetkililere anlattı. Geleceğe dönük yapılması gereken çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.  Ev sahipliği konumunda bulunan IUCN İletişim Müdürü Sarah J. Over ve ekibine Orman Mühendisleri Odası ekibi tarafından teşekkür ziyareti de gerçekleştirildi. Yine aynı program dahilinde Orman Mühendisleri Odası tarafından FAO EFC ve UNECE COFFI Ortak Çalışma Grubu da ziyaret edildi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün Avrupa Ormancılık Komisyonu ve BM Avrupa Ekonomik Komisyonu’yla birlikte yürüttükleri Ortak Çalışma Grubunu İsviçre’nin Cenevre Şehrinde ziyaret ederek bir toplantı daha yapıldı. Bu ziyarette; Orman Mühendisleri Odasını ve Meslektaşların kapasitesinin izah edildiği bir sunum gerçekleştirildi. Sunum sonrası ortak çalışma grubu da çalışmaları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Orman Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Hasan Türkyılmaz sunumlar için; “Karşılıklı sunumlar sonucunda kurumsal kapasitelerimizi görme ve geleceğe dönük yapılabilecek müşterek çalışmaları mütalaa etme fırsatı bulduk. Ulusal alanda olduğu gibi Uluslararası alanda da yapacak çok daha fazla işimiz var...” ifadesini kullandı.

Orman Mühendisleri Odası Organizasyonda ev sahipliği yapan; BM Gıda ve Tarım Teşkilatı Avrupa Ormancılık Komisyonu Sekreteri Ekrem Yazıcı ve BM Avrupa Ekonomik Komisyonu Ormancılık ve Orman Endüstrisi Komitesi Şefi Paola Deda’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Ayrıca Orman Mühendisleri Odası ekibi BM FAO EFC (BM Gıda ve Tarım Teşkilatı Avrupa Ormancılık Komisyonu) Sekreteri ve UNECE COFFI- FAO EFC Ortak Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı olan aynı zamanda Orman Mühendisleri Odası’nın Üyesi olan Orman Mühendisi meslektaşlarını görev yapmakta olduğu BM’nin İsviçre’nin Cenevre’deki ofisinde ziyaret etti.

Ekrem Yazıcı ile OMO ile FAO EFC, UNECE (Avrupa Ekonomik Komisyonu), COFFI (Ormancılık ve Orman Endüstrisi Komitesi) ilişkileri ile birlikte ODA’nın Orta Asya ülkelerinde yapılmakta olan çalışmaları değerlendirildi.  Yine aynı program dahilinde, Orman Mühendisleri Odası’nın üyesi olduğu UEF (Avrupa Ormancılar Birliği) Yönetim Kurulu Toplantısı’na da katılım gerçekleştirildi. Oldukça verimli geçen toplantı sonrası araziye çıkarak değişik ormancılık uygulamalarını yerinde gören OMO heyeti değerlendirmelerde bulundu. Arazi tatbikat alanlarında Ormanların çığ ile mücadeledeki rolü üzerinde fikir alışverişinde bulunan OMO yetkilileri tarafından; İklim değişikliği ile Kayın yetişme ortamı yukarı havzalara doğru (1300-1400 m rakımlara) kaydığı, Ladin ve Göknar tabii yetişme alanlarını aldığı ve Ladin ve Göknar’ın da daha yukarı havzalara doğru kaydığı ifade edildi. OMO Başkanı Hasan Türkyılmaz ise konuyla ilgili şunları ifade etti; “Tatbikat alanlarındaki uygulamaları gördüğümüzde Türkiye olarak çok değişik ve güzel çalışmalara imza attığımızı bir kez daha memnuniyetle müşahede ettik. Ancak yaptığımız çalışmaları gerek Ülkemizde gerekse de Uluslararası arenada gerektiği düzeyde paylaşamadığımızı da bu vesileyle daha net şekilde fark ettik. Türkiye Ormancıları ve Ormancılık Sektör Yöneticileri olarak gelecek yıllarda daha etkin bir iletişim ile Dünyada hak ettiğimiz yeri alacağımıza inancımız tamdır.”