DKMP ve ÇEM GENEL MÜDÜRLÜKLERİ KAPANACAK İDDİALARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

DKMP ve ÇEM GENEL MÜDÜRLÜKLERİ KAPANACAK İDDİALARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

DKMP ve ÇEM GENEL MÜDÜRLÜKLERİ KAPANACAK İDDİALARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Son zamanlarda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile ilgili kamuoyunda bir takım iddialar dolaşmaktadır. Orman Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetimi olarak Eylül ayı içerisinde DKMP Genel Müdürümüze ziyarette bulunarak istişareler yapmış ve bu konudaki görüşlerimizi sosyal medya platformlarımızda paylaşmıştık. Ancak kamuoyunda bu kurumlarımızın kapatılacağı söylentilerinin gittikçe artması üzerine yeniden açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip olup, Milli Park, Tabiat Alanı ve Anıt Ağaç statülü korunan alan yönetimi yapan, yaban hayvanlarına uzanan şefkat eli ve ülkemizin doğal güzelliklerini mesai mefhumu gözetmeksizin koruyan, geliştiren ve milletimizin hizmetine sunan köklü bir teşkilattır.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğümüz ise en büyük zenginliklerimizden olan toprağımızı korumak amacıyla yaptığı proje, arazi çalışmaları ile bilinmekte ve birbirinden kıymetli hizmetler yapmaktadır. 1 cm toprağın oluşması için yaklaşık 400 yıl gerektiğini bilmek bile bu kurumumuzun önemini anlatmaya yetmektedir. Böylesine önemli görevleri ifa eden bu kurumlarımızın değil kapatılması, kapatılacağı ile ilgili iddiaların bile olması Ormancılık Meslek Mensuplarının yasal ve çatı kuruluşu olan Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi Yönetimi Olarak bizleri üzmektedir.

Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile yaptığımız görüşmede, Ormancılık Kurumlarımızdan Orman Genel Müdürlüğümüzün teşkilat yapısının çok önemli, değerli ve tarihsel derinliğe sahip olduğunu ve bu yapısıyla ülke insanımıza destansı hizmetler sunduğu bilgisini paylaşmıştık. Bunun yanında DKMP Genel Müdürlüğümüzün de OGM gibi bağlı kuruluş ve Bölge Müdürlüğü kuruluş yapısı ile yeniden yapılandırılarak, ÇEM Genel Müdürlüğümüzünde teşkilat yapısının gözden geçirilerek daha da güçlenmesi ile ilgili görüşümüzü ifade etmiştik. Kışın yaban hayvanlarının besinsiz kalmaması için yemleme çalışmaları yapan, hasta ve yaralı yaban hayvanlarını tedavi ederek doğaya bırakan, Milli Park ve Tabiat güzelliklerimizi koruyan, 1 cm toprağımızın erozyonla yok olmaması için yoğun çaba sarf ederek arazilerde ter döken bu iki teşkilatımıza hak ettikleri değerin verilmesi için daha fazla gayret göstereceğimizin bilinmesini isterim. Bu vesile ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü çalışanlarına ülkemize kattıkları güzelliklerden ötürü teşekkürü borç biliyorum. Ayrıca resmi kaynaklardan herhangi bir açıklama yapılmadığı sürece asılsız iddialara itibar edilmemesi gerektiğini belirtmek isterim.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Hasan Türkyılmaz

Orman Mühendisleri Odası
Genel Başkanı