11 KASIM 2019 “GELECEĞE NEFES” İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

11 KASIM 2019 “GELECEĞE NEFES” İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

11 Kasım 2019 tarihinde ülke genelinde her kesimden vatandaşımızın katılımları ile 13,8 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Orman Mühendisleri Odası olarak Milli Ağaçlandırma Günü’nde 7’den 77’ye fidanları toprakla buluşturan ve “Geleceğe Nefes” olan tüm vatandaşlarımıza katılımlarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Bilindiği üzere ülkemizde ağaçlandırma çalışmaları Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ağaçlandırılan sahalar ise özellikle ilk üç yıl boyunca titizlikle takip edilir. Bazen mevsim şartlarının normalden farklı seyretmesi gibi durumlarda fidanlarda kısmen kurumalar meydana gelmektedir. Ancak bu tarzda kurumaların genellikle vejetasyon döneminin başlaması ile yeşerdiği bilinmektedir. Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki alanında Uzman Orman Mühendisleri tarafından bahar mevsiminde yapılan saha kontrollerinde kurumalar devam ediyor ise o kuruyan fidanların yerine yeniden fidanlar dikilir. Tüm dünyada uygulanan ormancılık tekniği de bu yöndedir. Ülkemizde yapılan ağaçlandırma çalışmalarında %70-80 oranlarında bir başarı var ise o saha zaten başarılı olarak kabul edilmektedir.

11 Kasım tarihinde hal-i hazırda dikilen fidanlar içerisinde 500 civarında fidanın yer aldığı Çanakkale Ayvacık'ta yer alan birkaç lokasyonda ise soğuk rüzgârların etkisiyle kızarmalar şeklinde kuruma olarak nitelendireceğimiz olumsuz etkilenmeler olmuş ve bu fidanlarında vejetasyonun başlamasıyla yeniden yeşermesi mümkündür.

Bugünkü durum itibariyle 11 Kasım da ülke genelinde dikilen fidanlarda %90-95 başarı olmakla birlikte, % 5’lik kısmında mevsim şartları sebebiyle kızarmalar mevcuttur. Bu fidanlardaki olumsuz durumun ilkbahar döneminde geçmemesi durumunda ise yeni fidanlar ile değişimi yapılacaktır.

İşin teknik ve bilimsel yönü bu iken, bazı haber sitelerinde “11 Kasım’da dikilen fidanların %90’ı kurudu” gibi gerçeği yansıtmayan ve algıya dönük paylaşımlar bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Aslını yansıtmayan bu ve bu tarz haberler her şeyden öte o gün 7’den 77’ye fidan diken vatandaşlarımızın emeğine saygısızlıktır.

                           Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
                         Hasan Türkyılmaz
OMO Genel Başkanı