Geleceğe Nefes Toplantısı

Geleceğe Nefes Toplantısı

Tarım ve Orman Bakanlığınca düzenlenen "Milli Ağaçlandırma Günü" etkinliklerine katılmak üzere ülkemize gelen FAO Genel Müdür Vekili Bayan Maria Helena M.Q. Semedo ile toplantı yapıldı.

Odamız Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Nurettin Taş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bulut, Orman Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Mehmet Koç da iştirak etti.

FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Dr. Viorel Gutu ve Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık’ın da katıldığı toplantıda Odamız 2. Başkanı Ahmet Kara, Yönetim Kurulu Üyemiz Özgür Balcı ve OMO Dış İlişiler Danışmanı İsmail Belen de yer aldılar.

FAO’nun;
• İklim Değişikliği, Biyoçeşitlilik ve Çevre Ofisi
• Ormancılık Bölümü,
• Arazi ve Su Yönetimi Bölümü
• Hayvan Sağlığı ve Ürünleri Bölümü
• Balıkçık ve Su Ürünleri Bölümü
Birimlerinden sorumlu olan Maria Helena M.Q. Semedo (https://www.fao.org/about/leadership/Semedo) ile Türkiye ile FAO arasındaki çalışmalar değerlendirildi, OMO tarafından yürütülen faaliyetlerden duyulan karşılıklı memnuniyet dile getirilerek Paris Anlaşması sonrasında yapılabilecek projeler gözden geçirildi.

Son zamanlarda tüm dünyada yaşanan aşırı yangın olayları kapsamında Orman Genel Müdürlüğü Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezinin güçlendirilmesi ve buranın Akdeniz Bölgesine hizmet edecek bir operasyon merkezi haline getirilmesinin önemi vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Ekosistem Restorasyonu kapsamında, Ülkemizin de destek verdiği “Bonn Deklarasyonu” çerçevesinde yeni projeler hazırlanabileceği ifade edildi.