BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİK
BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİK
BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİK
BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİK
BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİK
BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİK

BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİK

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli Bey’i Ziyaretimiz;

Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi Yönetim Kurulu olarak Sayın Bakanımıza yapmış olduğumuz ziyarette;

Öncelikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Tarım ve Orman Bakanı olmasından dolayı hayırlı olsun temennilerimizi ve başarı dileklerimizi ifade ettik.

Sayın Bakanımıza yapmış olduğumuz ziyarette; Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, Bakan Danışmanlarımızdan Dr. Hüseyin Fidan, Özer Ataç ve Berkay Bulutçu beyler de bulundular.

Orman Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu’ndan Genel Başkan Hasan Türkyılmaz, II. Başkan Ahmet Kara, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Üstünyer, Özgür Balcı ve Mesut Güler beylerin katılım gösterdiği ziyaretimizde Sayın Bakanımıza;

1. Ormancılık teşkilatlarımızın yeni bakanlık sürecindeki yapılanma ile ilgili ve ormancılık meslek mensuplarımızın görüş, talep ve önerilerini içeren dosyamızı,

2. Orman Mühendisleri Odamızın 47. Dönem’de yayın hayatına başlayan “Yeşil Dünya” dergimizin ilk iki sayısını,

3. Meslek Camiamızın Orman Mühendisleri Odası’ndan Beklentileri ve Önceliklerinin Belirlenmesi Çalıştay Sonuç Raporunu,

4. Tezhip sanatı ile işlenmiş olan Besmele-i Şerif tablosunu,

5. Orman Mühendisleri Odamızın üyelik rozetini,

Takdim ettik.

Değerli Bakanımız ve toplantıda bulunan ekibi ile Orman Mühendisleri Odamız olarak tarihsel süreci değerlendirdikten sonra teşkilatlarımız ve meslek mensuplarımız açısından gelecek dönem projeksiyonlarını masaya yatırma fırsatını bulduk.

Özellikle teşkilat yapılarımızın tarihsel süreç içerisindeki kurumsallaşmış örgüt şemasının devam etmesi doğrultusundaki talebimizin Saygıdeğer Bakanımız tarafından aynı bakış açısıyla değerlendiriliyor olduğunu gördük. Ayrıca teknik personel açığının farkında olunduğunu ve en kısa zamanda norm kadro çalışmasının bitirilip, sonuçlarına göre bu açığın kapatılacağını ifade ettiler. Bununla beraber aciliyet arz eden Orman İşletme Şefliği açığının kapatılması hususunda irade beyan ettiler. Sözleşmeli personel çalıştırılması konusunda da gerekli çalışmanın yapılması doğrultusunda değerlendirmelerde bulunuldu.

Orman Genel Müdürlüğümüzün odun ham maddesi dışında odun dışı ürün ve hizmetler, dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği vb. alanlarda sıçrama yapması gerektiği, daha etkin yönetim şeması oluşturmak için Orman İşletme Şeflik Alanlarının Dünya örnekleri ile kıyaslanarak bir çalışma yapılması, 5531 sayılı yasa kapsamında serbest meslek mensubu büro ve şirketlerin kurumların yapmakta olduğu işleri yapar duruma kavuşturulması için gerekli çalışmaların yapılmasını, DKMP Genel Müdürlüğümüzün avcılık konusunda daha aktif rol alarak ülke ekonomisine katkı sağlaması gerektiği hususları değerlendirme yaptığımız konulardan sadece birkaç tanesini oluşturmaktadır.

Görev değişikliğine uğrayan bakanlık birimlerimizde uzun yıllar değişik kademelerde görev yapmış olan personelin özlük ve sosyal haklar bakımından hak kaybına uğramayacak şekilde gerekli çalışmanın yapılması için personel biriminin daha titiz çalışması gerektiği değerlendirildi.

Orman Mühendisleri Odası’nın uhdesinde oluşturulan “Ormancılık Politika Kurulu” ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Bu kurulun ormancılık ile ilgili yapacağı sektörel ve yapısal raporların Sayın Bakanımız tarafından dikkate alınacağını ifade etmesi bizleri ayrıca memnun etmiştir.

Daha birçok konuyu değerlendirdiğimiz bu görüşmemiz ülkemiz, bakanlığımız ve meslek mensuplarımız açısından verimli ve geleceğe dönük faydalı neticeler doğuracak bir görüşme olmuştur.

Bu imkanı sağlayan, samimi ve sıcak ilgi gösteren Değerli Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli Bey’e Orman Mühendisleri Odamız Yetkili Kurulları ve tüm meslek mensuplarımız adına teşekkür ediyoruz.