DUYURU-2021/11   “Üniversiteler Bizimdir” Diyenler Bilmelidir ki Üniversiteler Aziz Milletimizindir !

DUYURU-2021/11 “Üniversiteler Bizimdir” Diyenler Bilmelidir ki Üniversiteler Aziz Milletimizindir !

“Üniversiteler Bizimdir” Diyenler Bilmelidir ki Üniversiteler Aziz Milletimizindir:

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne Rektör olarak Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasına karşı DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak bir açıklamada bulunarak yapılan atamanın karşında durmuşlardır. 

Orman Mühendisleri Odası olarak bu açıklamayı yapanlara şu soruyu yöneltmek isteriz; 
Bu atama sizleri neden bu kadar rahatsız etmiştir? Dışarıdan saydığınız eğitimci oraya geldiğinde ne olacaktır?
Bilinmemesi gereken, birilerinin görmemesi gereken bir şeyler mi vardır?
Birileri ısrarla “Üniversiteler bizimdir.” demektedir. Kimin adına bizimdir diyorlar? 
Üniversiteler Aziz milletimizindir. 
Millet seçimlerle kendisini temsil edecek iradeyi seçerek, idari yetki  verir. Seçilen irade ise, kanunların verdiği yetkiyi kullanır. Gerekli şekilde atama yapar. Buna karşı çıkmak Milli İradeyi yok saymak ve Aziz Milletimize saygısızlıktır. 

Orman Mühendisler Odası olarak bu atamanın doğru ve yerinde olduğu kanaatindeyiz.

Eleştiri bir haktır ve saygı duyulması gereken bir tavırdır. Fakat hakaret, şövenistlik ve terör ağzı ile propaganda yapmak ise bu ülkeye ihanettir. Üstelik bu protestolarda yakalananların  çoğunun öğrenci olmadığı, İçişleri  Bakanlığı  tarafından açıklanmasına rağmen, milletin gözünün içine  baka baka bu açıklama bir güruh tarafından yalanlanmak istenmektedir.

Türk Mimar ve Mühendis Odalar Birliği kimleri desteklediğini çok iyi analiz etmek durumundadır. Terör örgütlerinin siyasi savunucusu olanlarıda yanlarına alarak onlara yandaş görünmek bu ülkenin köklü geçmişine de ihanettir. Hele de dünya bu denli zor bir süreçten geçerken bu şekilde davranılması kesinlikle iyi niyet göstergesi değildir.

Tarih boyunca birçok defa darbe zeminleri üniversitelerde ve gençlerimizin sahneye sürülmesiyle tetiklenmek istenmiştir. Yine aynı senaryo sahneye konmak istenmektedir. Fakat bilinmelidir ki Türkiye artık eski Türkiye değildir. Bu yolla darbe çığırtkanlığı yapma hevesinde olanları bir meslek örgütü olarak asla desteklemediğimizi yineleyerek beyan ederiz.

“Bu toprakların tarihinde her zaman demokratik üniversite mücadelesi, demokratik Türkiye mücadelesinin güçlü bir parçası olmuştur.” açıklaması yapanlara hatırlatmak isteriz; Sizler Demokrasi çığlıkları ata ata bu ülkenin genç kızlarına üniversite kapılarında kan kusturmuş bir zihniyetsiniz. Neyin demokrasisinden dem vurduğunuzu anlamak için çokta zorlamaya gerek yoktur.
Ayrıca açıklamada “…Bu nedenle üniversitelerine sahip çıkan, demokrasi mücadelesini yükselten Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin, öğrencilerinin ve mezunlarının haklı mücadelesinin yanındayız.” denmektedir. Üniversiteye atanan öğretim görevlisi daha kapısından içeri girip görevine başlamadan ne yapmıştır ki bu güruh bu denli büyük bir tepki vererek kıyamet çığlıkları kopartmaktadır? Ayrıca bu atama kanunlar dairesinde yapılmışken neyin hazımsızlığını yaşamaktasınız?

“Akademik özgürlüğün ve kurumsal özerkliğin ortadan kaldırılması üniversitelerimizi her geçen gün bilimsel üretimden daha da uzaklaştırmaktadır.” diyenlerin bilimsel olarak ürettikleri şeyler nelerdir? Bu ülke yararına ne üretmişlerdir de bu ülkenin yönetimi onlara engel olmuştur? 
Sizler ülkeyi ileriye taşıyacak işler üretmek yerine bu ülkenin ilerlememesi için ortalığı karıştıran, devlet ve milleti karşı karşıya getirecek sözde fikirler icat etmekte mahir olanlarsınız.

Bilimin-ilimin beşiği olması gereken üniversitelerimize terör yandaşlarını sokarak gençliğimizi terör örgütlerinin yandaşlarıyla kol kola kardeşmişçesine lanse etmeye çalışanları asli vazifelerine dönerek bilim ve ilim ışığında çalışmalar yapmaya davet ediyoruz.

Gerçekte Üniversitelerimizde Ülkeye hizmet edecek genç nesillerin yetişmesini engelleme çalışmaları ve gençliği terörle irtibatlı lanse etme anlayışını şiddetle kınıyoruz.

Bizim üniversite gençliğimiz Ülkenin Ali Menfaatlerine aykırı hiç bir durumun içerisinde olmazlar. Özgür iradeleri ile doğrunun yanında yanlışın karşısında olurlar.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.
(11.01.2021)

Orman Mühendisleri Odası Yönetimi