YANAN ORMAN ALANLARI İMARA AÇILAMAZ, TEKRAR ORMANLAŞTIRILIR !

YANAN ORMAN ALANLARI İMARA AÇILAMAZ, TEKRAR ORMANLAŞTIRILIR !

Kamuoyuna duyurulur…

Son günlerde ülkemizin akciğerleri olan zümrüt yeşili ormanlarımızda meydana gelen yangınlar aziz milletimizi ve bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Yangının çıktığı ilk andan itibaren hızlı ve etkin müdahale ederek yangının çok daha büyük alanlara yayılmasını önleyen, gece gündüz demeden cansiperane orman yangınları ile mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü ve personellerine gönülden teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu kadar özveri ile mücadele eden bir teşkilatı ve personellerini kamuoyunda bir takım farklı algılar oluşturarak siyasi rant elde etmek amacında olanları ise şiddetle kınıyoruz. 
 
Yangınların ilk başladığı andan itibaren süreci bizzat yakından takip ediyoruz. Orman Genel Müdürlüğü 180 yıldır olduğu gibi bugünde görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir. Bazı yayın kuruluşlarında belirtilenin tam aksine yeterli personel ve ekipman ile çok başarılı bir şekilde yangının yönetildiği görülmüştür. 

Ayrıca kamuoyunda hava araçları ile ilgili bir takım yanlış haberler yayıldığını gözlemliyoruz. Bu tarz teknik konuları işin uygulayıcısı olan uzmanlarına bırakılması gerekir. Ayrıca yıllarca orman teşkilatımızın bir çok kademesinde görev yapmış bir yönetim olarak şunu da belirtmek isteriz ki, helikopterler bir çok teknik özellik bakımından uçaklara kıyasla yangınlarda çok daha faydalı olabilmektedir. Ekonomik açıdan ise uçak maliyetinin 7-8’de birine aynı işi daha iyi yapabilmektedir. Bu konuda yönetim ekibimiz ile sahada gerekli incelemeler sonrası detaylı bilgiyi kamuoyu ile ayrıca paylaşacağız.
 
Üzülerek belirtiyoruz ki, yine kamuoyu ve sosyal medya üzerinde sıkça farklı algılar oluşturulan bir diğer konu ise yanan ormanların imara açılacağı konusudur. Yanan ormanların imara açılamayacağı ve yeniden ormanlaştırılacağı Anayasamızda açıkça belirtilmiştir. Anayasamızın 169.maddesi, “…Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz… Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez…” şeklindedir. O yüzden bu olayın siyasete alet edilerek farklı algılar oluşturulmasını etik bulmuyoruz. Daha önceki tüm yanan alanlarda olduğu gibi bu yangınlarda yanan alanlarda hızlı bir şekilde yeniden ormanlaştırılacaktır.
 
Ülkemiz Çin ve Hindistan’dan sonra en fazla orman alanlarını arttıran üçüncü ülke konumundadır ve çok başarılı ağaçlandırmalar yapılmaktadır. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli yapmış olduğu açıklamada bu ağaçlandırma çalışmalarına ek olarak, 11.11.2019 tarihinde saat 11.00’ da tüm Türkiye’de eş zamanlı ve vatandaşlarımızın katılımlarıyla 3 milyon fidan dikileceğini belirtti.
 
Orman Mühendisleri Odası olarak bizlerde Sayın Bakanımızın bu anlamlı çağrısına tam destek veriyoruz. 17 bini aşkın üyemiz ile beraber Türkiye genelinde belirlenen noktalarda yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarında fidanları toprakla buluşturmaya hazırız.

 

OMO Merkez Yönetim Kurulu