YENİDEN İLK HEDEFİMİZ AKDENİZ!

YENİDEN İLK HEDEFİMİZ AKDENİZ!

YENİDEN İLK HEDEFİMİZ AKDENİZ!

Tarih boyunca çok büyük öneme sahip olan Akdeniz’de yine tarihi ve kritik bir dönemece girilmiştir.

Türkiye, uluslararası hukuktan doğan egemenlik haklarını korumaktadır ve bölge ülkelerinin tek taraflı attığı haksız adımlara karşı gerekli önlemleri almaktadır. 

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki anlaşması ile ülkemizin kıta sahanlığı ihlal edilmiştir. Devletimizce yok hükmünde sayılan bu hukuksuz duruma karşı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz ile NAVTEX ilan edilerek karşılık verilmiştir. Bir başka deyişle Kahire ile Atina arasında planlanan oyun bozulmuştur.

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki enerji rezervleri ile birlikte hiç bir hakkından vazgeçmeyecektir. Deniz yetki alanlarımızdaki hak ve menfaatlerimizin kararlılıkla korunması konusunda Orman Mühendisleri Odası olarak Devletimizin yanında olduğumuzu bildiririz. 

Bugün Oruç Reis, Meis Adası’nın güneyi ile Kıbrıs açıklarında, bir başka zaman bir başka yerde başka bir gemimiz yetki alanlarımızdaki denizlerimizin röntgenini çekmeye devam edecektir. Sürecin ne kadar güçlü bir şekilde ve kararlılıkla yönetildiğini görüyor ve memnuniyet duyuyoruz. Toplumun tüm kesimlerini, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruma yönünde ki kararlı siyasi ve bürokratik iradesine destek vermeye, duyarlı olmaya davet ediyoruz.